..:::: FORUMTR ::::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Adim Adim Vİsta Crackleme İŞlemİ

YazarMesaj

Adim Adim Vİsta Crackleme İŞlemİ Empty
MesajKonu: Adim Adim Vİsta Crackleme İŞlemİ   Adim Adim Vİsta Crackleme İŞlemİ Icon_minitimeC.tesi Mayıs 05, 2007 12:15 pm

Gerekli unsurlar: Internet bağlantısı ve product key (ürün anahtarı) àCD-Key ile karıştırmayın.

Vistayı kurarken kullandığınız key CD-KEY; Aktivasyon yaparken kullandığınız ise ürün anahtarıdır.

CD-KEY’i aynı zamanda ürün (etkinleştirme) anahtarı olarak kullanamazsınız.

Vistayı kurmamış durumda olanlar için CD-KEY: YFKBB-PQJJV-G996G-VWGXY2V3X8

Ürün anahtarını nerden bulacağım deyip panik yapmayın aşağıda anlatılacaktır.

Şimdilik internet bağlantınız olsun yeter (ADSL yada kablonet tavsiye edilir J )

Önbilgiler: Aşağıda uygulayacağımız işlem ile Vista RTM’de yer alan 2 dosyayı değiştirip yerlerine Vista RC2’ye ait olanları koyacağız. Bunun sebebi şu; Vista RTM’ye ait aktivasyon kodu (ürün anahtarı) kullanabilmek için orjinalini satın almış olmanız ve kutusunun üzerindeki aktivasyon kodunu girmeniz gerekiyor. Kutulu orjinali elimizde olmadığına göre yöntemimiz şu:

Vista RTM’yi aşağıdaki işlemleri yaparak “Vista RC2” gibi gösterirsek, bedava dağıtılan RC1 yada RC2 aktivasyon kodlarını Vista RTM’yi etkinleştirmekte ve tam sürüm yapmakta kullanabiliriz.

(Bunların kodlarının bedava olmasının sebebi deneme amaçlı olması)

Bu arada bilmeyenler için kısaltmaların açılımı ve Vista’nın evrimi:

RTM; Release to manifacturing à Yazılımın üretilerek piyasaya sürülecek son halini anlatır.

RC ise; Üretilmeye aday demektir. Üsttekinden farkı yok ancak piyasaya çıkmadan önce üretici tarafından yazılım üzerinde bazı değişiklikler yada düzeltmeler yapılabileceğini anlatır.

Bilindiği üzere Windows Vista önce Windows Longhorn ismiyle anons edildi ve bir süre beta sürümü yayınlandıktan sonra Windows Vista: Codename Longhorn yani kısaca Windows Vista olarak değiştirildi. Daha sonra yükselen beta sürümler halinde denenmesi için Microsoft Network üyesi kişilere açıldı (Tabii internete sızınca tüm dünya onlarla birlikte denedi o ayrı meseleJ )

Longhorn’un beta sürümlerinin yerini zaman içinde sırasıyla;

Windows Vista Beta1àBeta2àRelease Candidate1 (RC1)àRelease Candidate2 (RC2)à

Ve son olarak piyasaya sürülen Release to Manifacturing (RTM 6000) sürümü aldı.

Crackleme ve aktivasyon işlemlerine geçmeden önce RC1 veya RC2 product key (ürün etkinleştirme anahtarı) sahibi olmalısınız. Aralık 2006’nın son günlerine kadar Windows’un resmi sitesinden (http://www.microsoft.com/windowsvist.../register.mspx) RC1 ve RC2 sürümlerine ait aktivasyon kodlarının dağıtımı sürdürüldü. Ancak RTM aşamasına gelindiğinde ürün kodu dağıtımı durduruldu. Yani şu an ürün kodu alamazsınız.

Ancak bazı yabancı crack yapımcısı arkadaşlar ürün kodu alabilmek için 2 tane ara link diye tabir edebileceğimiz link tespit etmişler. Bu linklerden herhangi birine girerek aktivasyon kodu temin edebilirsiniz.

Bir de şunu belirteyim ki aktivasyon kodu alabilmeniz için Hotmail yada Msn uzantılı e-mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer daimi kullandığınız adresi vermek istemiyor yada güvenemiyorsanız sorun değil (merak etmeyin tehlike yok, daimi hotmail adresinizi de kullansanız olur) Hotmail veya msn’den 2 dakikada rastgele bir adres alın. Rastgele dediysem gözükapalı şekilde de geçmeyin. Maili alırken kullandığınız Ad Soyad bilgisini ve şifreyi unutmayın. (Aynı bilgileri ürünkodu alırken de kullanacaksınız)

Aşağıda vereceğim linke tıklayın ve gerekli bilgileri girin. Bu arada bilgileri girerken altta “microsoftun bana bilgi mailleri göndermesine izin ver v.s v.s” gibisinden iki tane kutucuk var onları mutlaka işaretleyin. (Yoksa ürünkoduna ilişkin e-mail gelmiyor).

En alttaki bölümden ise istediğinizi seçebilirsiniz; ben şahsen “I’m using my computer for personel usage” (bilgisayarımı kişisel işlerim için kullanıyorum) seçeneğini tercih ediyorum.

Gerekli bilgileri girerek “Continue (Devam)” deyin. (Linkler aşağıda verilmiştir)

Asıl Link:

https://login.live.com/ppsecure/secu...2a029ff8965d03

Alternatif Link (Üstteki çalışmazsa bunu deneyin):

http://www.laboratoire-microsoft.org/n/22215/

Gerekli bilgileri girerek işlemi yaptıktan sonra;

Başvurduğunuz Hotmail yada msn adresinize bir “Doğrulama (Verification)” e-maili gelecektir. Doğrulama e-mailindeki linke tıklayın ve açılan sayfada “Continue (Devam)” butonuna basın. İşte bu kadar. Aktivasyon kodu karşınıza gelecek aynı zamanda e-mail olarak mail adresinize düşecektir. Artık ürünkodunu not alıp bu dosyayla birlikte verdiğim dosyaları kullanarak crackleme işlemine geçebilirsiniz. Hadi başlayalım

ADIM 1 (pkeyconfig.xrm-ms dosyasının değiştirilmesi)

1) C:\Windows\System32\Licensing\pkeyconfig\ dizini altında bulunan “pkeyconfig.xrm-ms” dosyasını bulun ve sağ tıklayıp “Özellikler” (Properties)i seçin.

2) “Güvenlik” (Security) sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş” (Advanced)e basın.

3) “Sahip” (Owner) sekmesine gidin ve “Düzenle” (Edit)ye basın.

4) “Administrators”u seçin ve “Uygula” (Apply)ya basın.

5) Böylelikle dosyanın sahipliğini aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

6) Aynı dosyaya tekrar sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

7) “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş”e basın.

“Düzenle”ye basın ve “Administrators”a çift tıklayıp “TamDenetim” (FullControl) yetkisi verin.

9) Böylelikle dosyanın tam denetim hakkını aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

10) Artık cracklenmiş pkeyconfig.xrm-ms dosyasını orjinali ile değiştirebilirsiniz. Cracklenmiş dosyayı kopyalayıp orijinal dizine yapıştırarak “Kopyala&Değiştir”(Copy&Replace)i seçin..

ADIM 2 (Yazılım Lisanslama hizmetinin durdurulması)

11) Başlat menüsüne tıklayın ve hemen üstteki “Ara” yazan yere “services.msc” yazıp aratın,

veya klasik başlat menüsü kullanıyorsanız “Çalıştır”a tıklayıp “services.msc” yazın ve enterlayın.

12) Açılan hizmetler listesinden “Yazılım Lisanslama” hizmetini bulun ve sağ tıklayıp “Dur” seçeneğini seçin ve onaylayın.

ADIM 3 (tokens.dat dosyasının değiştirilmesi)

13) C:\Windows\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\ Roaming\Microsoft\SoftwareLicensing\ dizinine gidin.

(Bu dizine tek tek tıklayarak gitmeye çalışmayın yoksa dosyayı bulamazsınız. Çünkü dizin gizlenmiş durumda. Bunun yerine üstteki dizin adresini kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın ve entera basın)

14) tokens.dat dosyasına sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

15) “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş”e basın.

16) “Sahip” sekmesine gidin ve “Düzenle”ye basın.

17) “Administrators”u seçin ve “Uygula”ya basın.

18) Böylelikle dosyanın sahipliğini aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

19) Aynı dosyaya tekrar sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

20) “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş”e basın.

21) “Düzenle”ye basın ve “Administrators”a çift tıklayıp “Tam Denetim” yetkisi verin.

22) Böylelikle dosyanın tam denetim hakkını aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

23) Artık cracklenmiş tokens.dat dosyasını orjinali ile değiştirebilirsiniz. Cracklenmiş dosyayı kopyalayıp orijinal dizine yapıştırarak “Kopyala&Değiştir” sorusuna evet deyin.

ADIM 4 (Yazılım Lisanslama hizmetinin tekrar başlatılması)

24) Başlat menüsüne tıklayın ve hemen üstteki “Ara” yazan yere “services.msc” yazıp aratın, veya klasik başlat menüsü kullanıyorsanız “Çalıştır”a tıklayıp “services.msc” yazın ve enterlayın.

25) Açılan hizmetler listesinden “Yazılım Lisanslama” diye yazanı bulun ve sağ tıklayıp “Başlat” seçeneğini seçin ve onaylayın.

26) 5. Adıma geçmeden önce internetinizin bağlı olduğunu ve bilgisayarınızın tarih-saat ayalarının doğru olduğunu kontrol edin. Tarih-Saat’in olayla ilgisi şu: Birazdan bilgisayarı yeniden başlattığınızda oturumu açarken aktivasyon ekranı karşınıza gelecek. Windows, aktivasyon kodunun doğrulamasını internet üzerinden yaparken tarih-saat karşılaştırmasını da yapıyor. Tarihiniz geçmiş yada gelecek döneme ait bir tarih ise aktivasyon işlemi Hata Mesajı verecektir. (Bilmeyenlerin aklında bulunsun; MSN kullanımında da aynı şey söz konusu. Tarih saatiniz yanlış olursa MSN’nizi açamazsınız ve Hata Mesajı alırsınız)

ADIM 5 (Bilgisayarın yeniden başlatılması ve aktivasyon)

27) Windowsunuzu yeniden başlatın ve açılışta karşınıza gelen aktivasyon ekranına yukarıdaki adresten edindiğiniz aktivasyon kodunu girin. Biraz yavaş ama yaklaşık 1 dk içinde doğrulama ve aktivasyon işlemi tamamlanacaktır. Not: Açılışta aktivasyon ekranı ile karşılaşmayanlar windowsta başlat menüsünden “Çalıştır”a girip slui yazarak enterlamak koşuluyla aktivasyon ekranına geçebilirler. Yada bir başka yol olarak; Bilgisayarıma sağ tıklayıp “Özellikler” diyerek ürünü etkinleştirme yazısı üzerinden söz konusu ekrana geçebilirsiniz.

Aktivasyon tamamlandı mesajı alacaksınız. İşlem bu kadar. Şimdi doğruluğunu kontrol edelim;)

28) Başlat menüsünden “Çalıştır”a girip slmgr.vbs –xpr komutunu yazın (yanlış yazma ihtimaline karşı buradan kopyalayıp yapıştırınJ )ve enterlayın.

1 dakika içinde karşınızda: “Makine kalıcı olarak etkinleştirildi” yazısını göreceksiniz;)

Evet en ayrıntılı haliyle operasyon bu kadar… Artık vistayı 30 gün yada 180 gün sınırı olmadan doya doya kullanabilirsiniz.

Sıra geldi SON AŞAMAYA…

ADIM 6 (Filigran Yazı (Watermark) sorununun çözülmesi)

Yukarıda 2 dosyayı (değiştirdiğimizde Masaüstümüzün sağ alt köşesine, saatin hemen üstündeki bölgeye “Bu Windows sürümü deneme kopyasıdır” gibisinden bir yazı gelir. Bunu watermark (filigran) yani resim içine geçmiş gizli yazı olarak adlandırıyoruz.

O yazıyı masaüstüyle ne kadar oynarsanız oynayın silemezsiniz.

Yazının görünmesini sağlayan dosya user32.dll.mui dosyasıdır.

28) C:\Windows\System32\tr-TR dizinine giderek user32.dll.mui dosyasını bulun ve sağ tıkalayıp “Özellikler”i seçin. (İngilizce Vista kullanan arkadaşlar ise: C:\Windows\System32\en-US)

29) “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş”e basın.

30) “Sahip” sekmesine gidin ve “Düzenle”ye basın.

31) “Administrators”u seçin ve “Uygula”ya basın.

32) Böylelikle dosyanın sahipliğini aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

33) Aynı dosyaya tekrar sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

34) “Güvenlik” sekmesine tıklayın ve “Gelişmiş”e basın.

35) “Düzenle”ye basın ve “Administrators”a çift tıklayıp “Tam Denetim” yetkisi verin.

36) Böylelikle dosyanın tam denetim hakkını aldınız, “Tamam”a basarak özellikleri kapatın.

37) Artık cracklenmiş user32.dll.mui dosyasını orjinali ile değiştirebilirsiniz. Cracklenmiş dosyayı kopyalayıp orijinal dizine yapıştırarak “Kopyala&Değiştir” sorusuna evet deyin.

(Not: Gerek kalmayacak ama değiştirmeden önce her ihtimale karşı dosyanın bir yedeğini alın)

38) Bilgisayarı yeniden başlatın.

İŞLEM TAMAM…

Hadi hayırlı olsun…

Adim Adim Vİsta Crackleme İŞlemİ
1 sayfadaki 1 sayfası